Sztuka Na Ekranie

 



26 V niedz. – IMPRESJONIŚCI, biograficzny, melodramat, reż. Martin Provost, Francja 2023, 122’ 
Czy Polacy pokochają „Impresjonistów” tak samo, jak film o Vincencie van Goghu?
Obrazy Pierre’a Bonnarda osiągają dziś milionowe kwoty. Na wielu z nich pojawia się tajemnicza i elektryzująca swoją urodą postać kobiety – Marthe. Kim była? Jaką rolę odgrywała w jego życiu? Zobacz pełne emocji sceny z życia prywatnego Bonnarda. Jego pasję i słabości, które odbierały mu trzeźwość myślenia, ale inspirowały twórczość, która zachwyca do dziś.
Jedyny taki film o sztuce, który trafia do polskich kin w tym roku!
Reżyserem filmu jest Martin Provost, laureat wielu nagród Cezara – francuskiego odpowiednika Oscara.

 



9 VI niedz. – CAŁE TO PIĘKNO I KREW, dokumentalny, reż. Laura Poitras, USA 2022, 122’  N
Fotografka, buntowniczka, aktywistka – Nan Goldin jest żywą legendą, znaną ze stawania zawsze po stronie słabszych. Stworzenia jej filmowego portretu podjęła się wybitna reżyserka Laura Poitras (nagrodzona Oscarem® za film „Citizenfour”). Tak powstało „Cało to piękno i krew” – trzymająca w napięciu jak rasowy thriller i zachwycająca wizualnie opowieść o sztuce, która ma odwagę zmieniać świat. Cofamy się do początków kariery Goldin, kiedy tworzyła kolorowe, intymne zdjęcia przedstawiające rewolucję seksualną, ją samą oraz jej przyjaciół. Wtedy była prekursorką, rzucającą wyzwanie męskiemu światu fotografii. Obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, która staje w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczy z producentami tych leków – rodziną Sacklerów. Czy uda jej się po raz kolejny zapoczątkować społeczną zmianę, dającą nadzieję na lepszą przyszłość? Film zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara.



16 VI niedz. – ILE ZA SZTUKĘ?, dokumentalny, reż. Andrzej Miękus, Polska 2023, 83’ N
Wyjątkowe spojrzenie za kulisy świata polskiej sztuki współczesnej, w absolutnym przeboju festiwalu Millennium Docs Against Gravity!
Sztuka, aukcje, ogromne wyceny poszczególnych dzieł, enigmatyczny rynek. Niedostępność świata sztuki i jej niezrozumiałe dla wielu mechanizmy biznesowe od zawsze działają na wyobraźnię. Jednak niesamowity wzrost zainteresowania kupnem dzieł w sztuki w Polsce w ostatnich kilku latach spowodował, że kurtyna mistycyzmu musi powoli opadać. Film jest spojrzeniem na polski rynek sztuki, który wraz z transformacją ustrojową przemienił się z marginalnego i przaśnego kuriozum w nowoczesną, profesjonalną maszynę, otwierającą niektórym artystom najmłodszego pokolenia wrota sukcesu niedostępne dla ich poprzedników. W filmie wystąpili m.in. Paweł Kowalewski, Ryszard Grzyb, Mirosław Bałka, Piotr Bazylko, Wilhelm Sasnal.

 



30 VI niedz. – I KRÓL RZEKŁ: ,,CO ZA FANTASTYCZNA MASZYNA!”, dokumentalny, reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck, Szwecja, Dania 2023, 88’ N
Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów. Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie.
 

Przedsprzedaż biletów w cenie 30 zł. od środy poprzedzającej termin projekcji filmów.